Skip to main content

Coksatiyor.net Yayında

Yaklaşık bir yıl önce aklıma gelen, tablolarını 6-7 ay kadar önce oluşturduğum, kodlarını ise 3-4 ay önce yazmaya başladığım ve zaman yetersizliği nedeniyle ancak bugün bitirip yayına alabildiğim yeni mini-projem Coksatiyor.net‘i kısaca sizlere tanıtmak istiyorum.

Türkiye’nin en büyük ve popüler alışveriş sitelerinde bulunan “Çok Satılan Ürünler” listelerinden elde ettiği verileri bir puanlama sisteminden geçirerek kendi listelerini oluşturan bu sitenin temel amacı Türkiye’deki alışveriş eğilimlerini göstermek ve kullanıcıların alışveriş yaparken almak istediği ürünün satış oranlarını görerek fikir sahibi olmalarını sağlamaktır. Bu amaçla yazdığım bir servis uygulaması belirli aralıklarla çalışarak alışveriş sitelerinin çok satanlar listesini taramakta ve elde edilen verilerle de Türkiye’nin en çok satılan ürünleri listelerini oluşturmaktadır.

Site şu an altı kategori ve toplam sekiz mağazadan alınan verilerle listeleri oluşturmaktadır. Piyasada çok fazla sayıda dizüstü bilgisayar modeli bulunması nedeniyle Dizüstü Bilgisayar listesinin çok somut veri sunmadığını söyleyebilirim. Ancak diğer kategorilerdeki ürünlerin üç hatta dört farklı mağazada da benzer/aynı ürünlerin bulunması nedeniyle daha somut listeler oluşuyor.

Zaman içerisinde hem kategori hem de mağaza sayısını arttırmayı planlıyorum ama vakit ve uğraşma isteği bulabilir miyim şimdilik bilmiyorum. Site ile ilgili geri dönüşlerinizi ve yorumlarınızı iletebilirseniz çok sevinirim. Siteyi ziyaret etmek için www.coksatiyor.net adresini kullanabilirsiniz.

 

Coksatiyor.net Yayında” hakkında 5 yorum

 1. Merhabalar,

  Twitter’da görür görmez hemen tıkladım ve ufak bir gezinti yaptım yeni projenizde.

  İlk gözüme çarpanlar;

  – Kullanışlı ve alışveriş tutkunları için faydalı
  – Tasarım olarak sade ve şık duruyor (her ne kadar tasarım gözüm olmasada)
  – Gözüme çarpan bir yanlışlık da Kitap sayfasında iken çıkan “akakce.com’da ara” seçeneğinde arama yapıldığında türkçe karakter sorunu bulunmakta.

  Şu anlık gözüme çarpanlar bunlar, umarım projeniz istediğiniz başarıya ulaşır.

 2. Yeni projeniz için başarılar dilerim hocam. İlk aklıma gelen firmalara özel paket modelleri geliştirip pazarlamak.

  1. Bot uygulamasını uzun süredir çalıştırmadım, sitedeki bilgiler dolayısıyla ürün fiyatları 8-10 ay kadar öncesine ait. Bot’un çalışması full otomatize değil, ürün bilgileri otomatik çekilip indeksleniyor ancak ürün isimlendirmelerini optimize edebilmek için zaman ayırmak gerekiyor. O nedenle biraz ihmal ettim site içeriğini :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir